А у нас тут Рамадан

В мене в голові вже назбиралась ціла колекція тем, на які дуже хочу написати пости! Але життя несе мене такою нестримною течію, кидає в різні куточки Світу і приправляє це незліченною кількістю емоцій і вражень. А сьогодні заслужений вихідний і справ – хоч відбавляй, але відкладу це все в сторону, щоб написати пост про Рамадан – це такий мій спосіб зняти стрес;)

кактус

Рамадан – це священний місяць ісламського календаря, особливий період тривалістю 30 днів, коли мусульмани постять. Починається рамадан кожного року по різному, в залежності від того, коли на небі появиться новий місяць. Цього року його чекали 9-10 липня, а почався – 10 липня.
Рамадан є однією з 5ти основ ісламу (4ри інші – це декларація віри, молитва, обов’язкова благочинність, паломництво). Мусульмани різних країн відносяться до нього по-різному. Але оскільки Катар – це класична мусульманська країна (95% місцевого населення сповідує іслам), то і до рамадану ставляться дуже серйозно.

Я давно чула, що в період рамадану багато хто тікає з Катару. Тому що:

1. заборонено їсти і ПИТИ в публічних місцях в світлу пору доби;
Температура повітря зараз 45 градусів за Цельсієм і сильна вологість… Навіть уявити не можу, як виживають робочі, які працюють надворі… Всі решта переходять з кондиційованого повітря в помешканні в таке ж повітря авто, в таке ж повітря офісу, чи торгового центру… В приміщеннях дууууже холодно, я замерзаю, а людям в традиційних дішдаш і абайя добре, в них гарна теплоізоляція…
Сьогодні мені потрібно було потрапити в офіс на відстані близько 1 км від дому, таксі не було, пішла своїм ходом… отримала унікальний досвід, коли мою сорочку можна було викручувати…і це за 10 хв ходу…
Тому без води справді важко.

2. всі заклади харчування закриті до заходу сонця;
Але зате після заходу сонця починається таке… Готелі пропонують гостям і жителям міста так звані тенти – шикарні шведські столи з найкращими наїдками, які тільки можна собі уявити. Зали стилізовні гарним освітленням і декораціями, а також музичним супроводом  – музиканти виконують арабські пісні. Люди приходять сюди цілими сім’ями, або компаніями друзів (в яку якось і я потрапила), збираються за великим столом і насолоджуються їжею, музикою, розмовою, каляном… Це все, звичайно, не безплатно – 250 ріалів (560 грн) з людини не включаючи напоїв і кальяну.

3. всі заклади, де продають алкоголь (клуби, бари, наш єдиний магазин алкоголю) закриті цілий місяць;
Люди, які не так ревно сповідують іслам, або не мусульмани, готуються до рамадану заздалегідь, закуповуються на цілий місяць… В єдиному магазині алкоголю перед рамаданом справжній аншлаг. Вчора я поцікавилась на яку суму люди затарюються, відповідь – 7000 ріалів (15700грн)… В мене в голові зразу перарахунок автоматичний – скільки днів можна на ці гроші відпочити десь в Тайланді наприклад… Але тут то, певно, культ)) Рамадан для молодих людей – це період домашніх вечірок, і вони відбуваються не рідше, ніж вечірки в клубах. Кожен день!

4. вимоги до одягу в цей період ще строгіші – жінкам: рукава за лікоть, спідниці/штани – за коліна; чоловікам – рукав за лікоть, штани – до стопи)
Дуже важливо цього дотримуватись у публічних місцях. За неповагу до вимог можна сплатити штраф у розмірі 5000 ріалів (~10000грн) або потрапити за грати на 3 доби.

5. Режим роботи практично всіх закладів і установ змінено. Робота починається рано-вранці ( 7, 8 год) і закінчується в обід (13, 14 год). Деякі офіси працюють ще й ввечері, або тільки ввечері – аж до 23:30. Ресторани, торгові центри працюють тільки ввечері і до пізна.

IMG_7326

І ще трошки про традиційний рамадан.
Отже, люди не їдять, не п’ють цілий день, поки не прозвучить звук гармати, хоч я її ще жодного разу не чула) До мене звук не доходить, чи то я не прислухаюсь, а в голодних, кажуть, всі відчуття загострюються))
Тоді починається Іфтар – час, коли можна вживати їжу, безалкогольні напої.
Перед сходом сонця (а в Досі це близько 4ї ранку), мусульмани теж мають право поїсти. Цей прийом їжі називається – Сахур. Історично люди прокидалися рано-вранці заради цього, але тепер сахур відбувається перед сном, оскіьки ресторани відчинені до пізньої ночі і спокійно можна повечеряти/поснідати в 2-3 ночі/ранку.

14 день рамадану – Ґаранґао (або Кхаліджі) – дитяче свято, день, коли діти у традиційному одязі ходять від хати до хати, щоб отримати солодощі, горішки, гроші. За це їх деколи просять поспівати народних пісень.

Два найбільших ісламських свята – Ейд-аль-Фітр та Ейд-аль-Адха.
Ейд-аль-Фітр – свято закінчення рамадану, люди в новому одязі збираються сім’ями, навідують друзів, приносять подарунки. Ейд-аль-Адха – свято пожертвування (приблизно через 70 днів після закінчення рамадану). Традиційно в цей період відбувався забій баранів і кіз. Ця свято відзначає закінчення паломництва до Мекки.

Для мене рамадан протікає не так і страшно, як я собі це уявляла після розповіді друзів. За цей період (трошки більше тижня станом на сьогодні) я встигла побувати в Сінапурі, на Мальдівах і в Японії 🙂 тому жалітись на строгі умови не маю права.

Маю багато гарних фото і ще більше вражень, коли знайду ще й час, то обов’язково про все напишу! Бо липень 2013 дарує мені безцінні подарунки! 😉Comments:

Leave a Comment